obr. 2 Givenchy

Jedinečný tvorca Hubert de Givenchy

James Hubert de Givenchy Taffin sa narodil v aristokratickej rodine vo francúzskom meste Beauvais.  Vášeň pre vzácne tkaniny a módu získal od svojej starej mamy. Ako sedemnásťročný odišiel  do Paríža, aby študoval na École des Beaux-Arts. Svoju kariéru začal ako učeň u Jacquesa Fatha v roku 1945 a umeniu haute couture sa v nasledujúcich rokoch učil aj u Roberta Pigueta, Luciena Lelonga, kde sa stretol aj s ďalším, vtedy ešte neznámym  Christianom Diorom a pracoval aj u legendárnej talianskej návrhárky Elsy Schiaparelli.

V roku 1952 si otvoril svoj vlastný módny dom a na svoj ​​debut pripravil kolekciu sukní a blúzok z bavlnenej košeľoviny, čo bolo v dámskej móde niečím celkom novým. O dva roky neskôr, v roku 1954 ako prvý couturier predstavil svoju luxusnú ready-to-wear líniu. Jeho modely vynikajúceho strihu z tých najlepších materiálov okorenené jednoduchým dizajnom urobili z neho hviezdu 50. rokov.

V roku 1957 prišiel Hubert de Givenchy so svojou jedinečnou siluetou vreca, čo bolo  v tom čase skutočne revolučným módnym vynálezom. Ženám odporúčal opustiť akcent na štíhly pás a odporúčal im ukazovať nohy, čím predznamenal jedno z najvplyvnejších a najrevolučnejších desaťročí 20. storočia, šesťdesiate roky. Jeho sukne s asymetrickou dĺžkou, vpredu krátke a vzadu dlhšie, sú aj dnes veľkou inšpiráciou.

Osudové bolo jeho stretnutie s Audrey Hepburnovou. Na základe jej osobného želania pripravil pre ňu väčšiu časť jej kostýmov pre film Sabrina. Jeho najslávnejšími modelmi, ktoré pre Audrey pripravil, boli malé čierne s hranatým výstrihom a tenkými ramienkami, dlhé korzetové biele šaty s čiernou výšivkou ale aj model úzkych nohavíc s tričkom a malou čiapkou benátskych gondolierov.

Vzhľadom na zmluvu s filmovým štúdiom Paramount ako kostýmová výtvarníčka bola však v titulkoch uvedená  Edith Headová a navyše získala za tento film Oscara za kostýmy. Po tomto nepríjemnom nedorozumení Audrey Hepburnová pri ďalších filmoch veľmi dbala na to, aby ju obliekal práve Hubert de Givenchy a bol aj riadne uvedený v titulkoch.

Keď si v roku 1961 v kultovom filme Raňajky u Tiffanyho obliekla jeho malé čierne, na svete bol ich nový, mladistvejší a veľmi svieži variant. Bola to predzvesť rodiaceho sa nového štýlu, bola to predzvesť módnej revolúcie prevratových „sixties“.

Keď uvádzal svoj prvý parfum L’Interdit, Audrey Hepburnová sa stala jeho tvárou. Bolo to po prvý raz, čo sa herečka stala tvárou parfumu. Ďalším medzníkom v módnom dome Givenchy bol rok 1973, kedy uviedol prvú pánsku kolekciu Gentleman.

V roku 1988 z finančných dôvodov Givenchy predal svoju spoločnosť spoločnosti Louis Vuitton Moet Hennessy (LVMH) Bernarda Armaulta. 

Scroll to Top