Claire McCardell úvod

Nástup americkej módy

Amerika bola pred vojnou najvýznamnejším odberateľom parížskej haute couture, no vo svojich firmách dobre zvládali konfekčnú výrobu bežného oblečenia. Vojnová izolácia naštartovala americkú módu. V roku 1943 módna žurnalistka Eleanor Lambertová zorganizovala týždeň módnych prehliadok amerických návrhárov a tento Press Week, na ktorý pozvala viac ako sto módnych žurnalisto, mal pritiahnuť pozornosť k americkej móde.  Stalo sa a módne časopisy už nepísali len o parížskej haute couture ale aj o americkej móde , ktorá bola vo svojej podstate demokratickejšia a prístupnejšia z hľadiska spoločenského kontextu a ležérnejšia, nositelnejšia, menej sofistikovaná z hľadiska výberu materiálov a štylistických postupov. Tento prvý americký týždeň módy  sa stal východiskom pre vznik dnes známych fashion weekov.

Claire McCardellová

Vojnové obmedzenia ale aj povojnový nedostatok materiálov ako vlna a hodváb bol výzvou pre americkú návrhárku Claire McCardellovú, aby siahla po bavlne, denime a džerseji, aby zjednodušila šikmý strih Madeleine Vionnetovej a postupne uvádzala do módy jeden módny vynález za druhým. Na začiatku to boli jej slávne puzdrové šaty z denimu, potom  trojštvrťové nohavice, ktoré kombinovala s krátkymi pulóvrikmi odhaľujúcimi driek, nasledovali šortky, špagetové ramienka na šatách a pričinila sa aj o to, že sa balerínky stali módnym hitom. Bola to ona, čo vytvorila americký štýl ležérnej a zjednodušenej elegancie a veľmi výrazne ovplyvnila ďalšie smerovanie americkej módy.

Škandalózne bikiny.  

Slávna módna editorka Diana Wreelandová uverejnila v Harper´s Bazaare ako prvá v roku 1946 fotografiu Toniho Frisela dievčaťa v bikinách. Štyri samostatné trojuholníky, ktoré držia spolu len tenké šnúrky si však nechal patentovať francúzsky strojný inžinier Louis Réard a keďže sa na trhu objavili len päť dní po tom, čo Američania 5. júla v roku 1946 uskutočnili svoju prvú jadrovú skúšku na atole Bikiny, svoje pomenovanie dostali práve po tomto tichomorskom ostrove. Bikiny boli skutočne veľkou „bombou“ a rôzne moralistické zoskupenia žiadali ich zákaz. Nepomohlo.

Scroll to Top