Greta Garbo

Tridsiate roky, Hollywood ako zdroj módnych inšpirácií

Depresia z hospodárskej krízy sa vyhla filmu, ktorý zažíval svoju zlatú éru. V rámci filmových žánrov sa po prvý raz objavil filmový horor a filmy ako Drakula, Frankenstein, Mumia, King Kong ovládli kiná po celom svete a zrodili sa aj prví super hrdinovia ako Superman.

Filmovými ale aj módnymi ikonami boli Jean Harlowová, Josephine Bakerová, Vivien Leighová, Wallis Simpsonová či Katharine Hepburnová. Jean Harlowová naštartovala peroxidovú revolúciu na vlasoch a Josephine Bakerová bola prvou afroamerickou herečkou, tanečnicou a speváčkou, ktorá si vyslúžila v komentároch prirovnania ako „bronzová Venuša“ či  „čierna perla“ . Anglická herečka Vivien Leighová, ktorá stvárnila postavu Scarlett O´Harovej ve filme Juh proti severu zas naštartovala eufóriu veľkých krinolín na svadobných šatách.

Hollywoodské filmy, ktoré ukazovali elegantne oblečených mužov a ženy, prispeli k tomu,  že cez strieborné plátno dala svetu o sebe vedieť americká móda, ktorá sa stala konkurenciou pre tradičné európske módne veľmoci.

V tom čase sa začali na základe týchto filmových vzorov utvárať isté kódexy správania a obliekania mužov. Dress code, na ktorý sa dodnes odvolávame a odkazujeme, sa formuloval práve v tomto období. Bol to aj čas, kedy si americkí muži uvedomili, že oblečenie by nemalo skrývať prirodzené línie tela a spolu s hľadaním harmónie oblečenia s telom objavila sa aj myšlienka, že odev by nemal stavať ľudí proti sebe, ako tomu bolo po celé stáročia. Táto cez film importovaná americká rovnosť prispela k procesu demokratizácie módy.

V tridsiatych rokoch sa ukázalo, aký mocný je film a jeho hviezdy. Napriek tomu, že filmové kostýmy v porovnaní s parížskou haute couture vyzerali konzervatívnejšie a po strihovej stránke veľmi jednoducho, na filmovom plátne vďaka luxusným materiálom vyzerali skvele a tak sa stali  ďalším zdrojom módnych inšpirácií. Obrovský boom filmu umožnil filmovým kostýmovým výtvarníkom ovplyvňovať módu a modely Travisa Bantona, Edith Headovej či Gilberta Adriana boli veľkou inšpiráciou.

V Hollywoode dokázali vytvoriť originálny a veľmi fotogenický glamour štýl. Luxusné jednofarebné splývavé materiály, trblietavý lurex, flitre, kožušiny, hlboké výstrihy a dokonalé, zväčša diagonálne strihy, ktoré jemne zvýrazňovali ladné krivky tiel filmových hviezd prispeli k zmene módnej siluety.

Najslávnejším kostýmovým výtvarníkom Hollywoodu tridsiatych rokov bol Gilbert Adrian. Od roku 1928 do roku 1941 navrhol pre filmové štúdie MGM kostýmy pre viac ako 200 filmov a aj vďaka nemu sa hviezdy ako Joan Crawfordová, Norma Shearerová, Judy Garlandová a Greta Garbo stali legendami filmu a ikonami štýlu.

V roku 1929 pre Gertu Garbo vytvoril jedinečný a na ten čas veľmi moderný šatník pre film The Single Standard, v rámci ktorého plne rešpektoval jej rovnú chlapčenskú postavu ako aj  jej záľubu v pánskom oblečení. Ženy túto filmovú inšpiráciu prijali a začali nosiť nohavice, veľké nepremokavé plášte a hodvábne pánske pyžamo sa stalo doslova módnym hitom.

Slávnymi sa stali aj jeho biele šaty so širokými nariasenými rukávmi, do ktorých obliekol Joan Crawfordovú vo filme Letty Lynton. Tá so svojou výškou 154 cm a širokými ramenami bola pre neho veľkým orieškom, no podarilo sa a o jeho jedinečnosti svedčí aj fakt, že obchodný dom Macy v New Yorku  predal v roku 1932 takmer pol milióna kópií týchto legendárnych šiat.

Gilbert Adrian tvoril šaty, ktoré dokázali veľmi šikovne maskovať nedostatky postavy. Jeho diagonálne strihy a asymetria na splývavých šatách, či jeho kostýmy s krátkymi rukávmi a úžasné klobúky, ktoré preslávila najmä Greta Garbo, vytvorili glamour hollywoodský štýl, z ktorého móda čerpá dodnes.

Scroll to Top