Meyer 1

Módna fotografia a módna prehliadka na začiatku 20. storočia

Módna fotografia sa objavila v časopisoch na začiatku 20. storočia a tak ako sa časom zvyšovala jej kvalita, postupne nahrádzala módnu kresbu. Za otcov módnej fotografie sú považovaní Adolf de Meyer a Edward Steichen.

So začiatkami módnej fotografie úzko súvisí rok 1909, časopis Vogue a Condé Nast ako skvelý manažér. Bol to on, ktorý si vyberal vždy len tých najlepších a najtalentovanejších fotografov a vďaka nemu módna fotografia už na začiatku dvadsiateho storočia produkovala nové vzory, nové ikony štýlu.

Počas 20. storočia prešla módna fotografia množstvom zmien a prvou veľkou zmenou hneď na začiatku bolo, že dámy z vyššej spoločnosti a divadelné herečky, ktoré boli na prvých fotografiách, vystriedali profesionálne modelky, čím sa vytvoril priestor pre celkom novú profesiu, profesiu modelky. Nuž a vývoj tejto profesie bol najmä v druhej polovici 20. storočia skutočne turbulentný.

Fotografie Adolfa de Meyera vychádzali z piktorializmu a pripomínali barokové portrétne kresby. Mal rád prirodzené prostredie a chcel, aby modelky pri pózovaní pôsobili uvoľnene. Jeho fotografie boli síce statické ale zároveň prirodzené. Na dotvorenie atmosféry často používal lesk šperkov a iných trblietavých rekvizít, od ktorých sa odráža svetlo. Mayerove fotografie sú charakteristické technikou zadného osvetlenia a jemného zaostrenia.

Edward Jean Steichen bol jeden z najtalentovanejších fotografov svojej doby, ktorému  sa podarilo presvedčiť verejnosť, aby fotografiu rešpektovala ako skutočné umenie. V dvadsiatych  rokoch sa stal najlepšie plateným fotografom na svete a nahradil Adolfa De Meyera vo Vogue. Jeho prácu výrazne ovplyvňoval konštruktivizmus a kubizmus. Mal rád ostré hrany a rád vo svojich fotografiách využíval kontrasty. Kombinoval denné svetlo s filmovými svetlami zboku a používal veľmi jednoduché rekvizity. Steichenova fotografia  Grety Garbo z roku 1928 je považovaná za jeden z najlepších portrétov vôbec.

Módne prehliadky

Charles Worth v polovici 19. storočia priniesol celkom nový, možno povedať revolučný spôsob prezentácie módy, čím celkom zmenil tvorivý proces v rámci módy.  Prvý raz predviedol  svoje návrhy na manekýnkach ešte pred sezónou s tým, že si z nich mohli zákazníčky jeho salónu vybrať a následne si ich dať ušiť na mieru. Táto nová prezentácia módy dala vzniknúť módnej prehliadke. Tá bola určená len vybranej klientele, ktorá bola dovtedy naučená vyberať si modely v súkromí svojich domovov. Worth zmenil týmto svojím činom pohľad na módu a módna prehliadka sa postupne stala  jedinečným marketingovým nástrojom módy.

Do tejto počiatočnej fázy vývoja módnej prehliadky zasiahol aj Paul Poiret, ktorý bol v roku 1910  prvým, ktorý pripravil módnu prehliadku špeciálne pre fotografov a novinárov, čím položil základy pre fungovanie pevnej väzby medzi módou a módnymi časopismi.

Na britských ostrovoch bola v tom čase veľkou propagátorkou módnych prehliadok lady Duff Gordonová, ktorá vo svojom obchode pripravovala módne prehliadky ako širšie koncipované predstavenia s výrazným osvetlením, živou hudbou, vytlačeným programom, sprievodným slovom, kde jednotlivé modely mali exotické mená a modelky pózovali v dramatických pózach.

Zdroj foto: archív

Scroll to Top