mikiny

Mikiny víťazmi a už aj v múzeu

Už v polovici roku 2020 obchodníci s módou hlásili, že pokles predaja odevov klesol o 79 % a jediné, čo zákazníci vyhľadávajú v rámci elektronického obchodu sú mikiny a tepláky. Z týchto dvoch produktov urobila pandémia Covid 19 víťazov.


Krátky exkurz do histórie mikiny ako odevného produktu jasne naznačuje, že jej cesta do našich šatníkov je spojená s bavlnou, prírodným materiálom, ktorého pestovanie a využívanie v odevnom priemysle zaznamenal obrovský nárast už na prelome 19. a 20. storočia a dodnes je najpoužívanejším textilným materiálom.


Druhým faktorom, ktorý ovplyvnil ich neuveriteľne úspešný príbeh je šport a s ním spojené športové oblečenie. Kedy vznikol tento osobitný druh oblečenia nemožno jednoznačne určiť, ale pravdepodobne sa tak stalo v dvadsiatych rokoch minulého storočia aj vďaka dvom spoločnostiam a to francúzskej spoločnosti Le Coq Sportif a americkej firme Russell Athletic Co.

V spomínanej francúzskej firme spustili okrem iného sortimentu aj výrobu športového oblečenia z bavlny, pretože dovtedy používaná vlna nespĺňala požiadavky športovcov na pohodlnosť, najmä smerom k absorpcii potu. Od začiatku tridsiatych rokov sa stala táto firma jedným z oficiálnych dodávateľov francúzskych futbalových, basketbalových a atletických federácií.


Približne v tom istom čase v americkej firme Russel Manufactoring uzrela svetlo sveta bavlnená mikina, ale ešte len jej jednoduchá verzia z guľatým výstrihom bez kapucne. A opäť to bol úspech a táto firma začala obliekať najskôr univerzitné atletické tímy, neskôr vyrábala tepláky, mikiny a dresy pre basketbal, bejzbal a futbal.

V tomto krátkom historickom exkurze nemožno opomenúť americkú firmu Champion, ktorá naštartovala obrovskú obľúbenosť mikiny, keď na ňu v tridsiatych rokoch pridala kapucňu, ktorá mala zabezpečiť zvýšenú ochranu športovcov pred chladom. Určite v tom čase netušili, že tento módny vynález posunie mikinu medzi najpopulárnejšie odevy dneška.


Nuž ale tak to už v móde chodí. Nikto na začiatku nedokáže odhadnúť, či jeho nápad transformovaný do odevu je tým správnym nápadom, čo ho dokáže posunúť k miliónom spotrebiteľov, no kapucňovej mikine sa to podarilo. Vedľa tohto skvelého nápadu s kapucňou kľúčovou technologickou novinkou, ktorú zaviedla táto firma v roku 1938 bola nová metóda pletenia, tzv. reverzná väzba, vďaka ktorej dosiahli, že sa mikiny pri praní v teplej vode na dĺžku nezrážali.


Príbeh mikiny naberal na seba počas druhej polovice 20. storočia množstvo impulzov z prostredia mimo športu a stále viac sa približoval k bežnému odevu na ulicu, nuž a postupne práve streetwear, teda oblečenie z ulice pre ulicu potiahol postupne tento odev až na módne predvádzacie móla.


Mikiny spolu s teniskami a lyžiarskymi čiapkami a bundami s reflexnými prvkami vypožičanými z pracovných odevov požiarnikov vytvorili mix pre silnú hip-hopovú streetwearovú vlnu v 80. rokoch.

Dnes sú odevnými kúskami, ktoré sú súčasťou módnych kolekcií aj veľkých značiek a mnohí z módnych dizajnérov dnes spolupracujú so sportswearovými ako aj streetwearovými značkami a tak je osud mikín do ďalších dní jasný.


Výrazný vstup streetwearu do reklamných kampaní a na predvádzacie móla ale aj široké prijatie mikiny ako nosiča prezentácie príslušnosti k škole, k nejakému tímu alebo hnutiu a tiež jej masové prijatie ako pohodlného odevu na cestovanie a voľný čas, za ktorým je možné vystopovať aj veľmi silný dotyk Silicon Valley so svojím vplyvom na radikálne uvoľnenie formálneho biznisového oblečenia, urobila z mikiny odev, čo stále vzbudzuje vášne.


V decembri 2019, teda pár mesiacov pred vypuknutím pandémie Covidu 19 vo svete, v holandskom Rotterdame v Inštitúte pre architektúru, dizajn a digitálnu kultúru pripravili prvú výstavu venovanú mikine. Výstava „The Hoodie“ prezentovala 60 mikín v kombinácii s fotografiami, hudbou, obálkami časopisov a filmov a jej kurátorka Lou Stoppardová uviedla, že jej cieľom bolo prezezentovať „mikinu ako bezkonkurenčný odev vo svojom napätí a rozporoch“.


„Mikina je krásnym príkladom dizajnového produktu, ktorý všetci používame a nosíme a ktorý sa vďaka tomu stal takmer neviditeľným,“ uviedol pri otvorení Guus Beumer, riaditeľ inštitútu.

Výstava zmapovala históriu tohto odevu od vzniku prvých mikín s kapucňou z 30 rokov, ktoré nosili boxeri a iní športovci, cez vývoj v rámci streetwearu zo 70. rokov a jej úlohu v súčasnosti. Vedľa toho analyzuje, kedy a prečo sa mikina spájala s určitými komunitami, ako je napríklad svet hip-hopu či IT komunity a ako vzory niektorých z najväčších mien v móde odrážajú isté vyvíjajúce sa spoločenské témy, ako je napríklad rodová neutralita či veľké zmeny v rámci mestského streetwearu.

Scroll to Top