2blog

Inovácie v textilnom priemysle a trvalá udržateľnosť

Z piatich vyhodených bavlnených tričiek môžu vzniknúť nové džínsy a z odpadu ako sú rybárske siete a priemyselný plast v oceánoch a na skládkach nové nylonové bundy.

EVRNU

Textilná technologická firma Evrnu vyvinula prvý denim vyrobený z regenerovaného spotrebiteľského bavlneného odpadu. Spolupráca so značkami, maloobchodníkmi, pradiarňami, tkáčskymi firmami a tiež prevádzkovateľmi odpadového hospodárstva v rámci  dodávateľského reťazca,  firma Evrnu na základe vlastnej technológie vytvorila recyklovaný textilný materiál .

Slávny americký výrobca Levi Strauss and Co. sa spojil s  technologickou  firmou Evrnu, aby vyrobil prvé džínsy na svete, ktoré sú z recyklovaného bavlneného odpadu. Podľa údajov spoločnosti Evrnu táto iniciatíva, ktorá je súčasťou stratégie trvalej udržateľnosti , dokáže spracovať spotrebiteľský odpad z bavlny na obnoviteľné vlákna a použiť  pritom o 98 % menej vody ako pri pestovaní a spracovaní panenskej bavlny. Pomôže tiež spoločnosti Levi  Strauss znížiť  jej globálny vplyv na životné prostredie. Táto nová technológia Evrnu na vytvorenie džínsov z odpadovej bavlny je prelomovou udržateľnou iniciatívou.

Stacy Flynn, výkonný riaditeľ Evrnu, povedal : „Levi Strauss and Co. bol pre nás dokonalým prvým partnerom, ktorý demonštroval našu technológiu a schopnosti, pretože sú ikonickou americkou spoločnosťou s produktom, ktorý je uznávaný po celom svete. Našou snahou je vytvoriť  džínsy, ktoré sú rovnako krásne a silné ako tie originálne. “

PrimaLoft Bio

Firma PrimaLoft predstavila svoj najnovší udržateľný produkt, PrimaLoft Bio – prvý 100% recyklovateľný syntetický materiál na trhu, ktorý umožňuje vývoj produktov zložených  z biologicky rozložiteľných komponentov, čo bude kompenzovať vplyv textilného priemyslu na životné prostredie.

Econyl

Regenerovaný nylonový materiál Econyl  je vyrobený z odpadu, ako sú rybárske siete a priemyselný plast z oceánov a skládok , z ktorého je možné vyrobiť  textilné a kobercové priadze pre módny a interiérový priemysel.  Odevná značka  Arvin Goods nedávno predstavila svoje nové pánske produkty vyrobené z vlákien Econyl a známa značka športového ale aj módneho oblečenia Moncler v rámci svojej línie Genius  na milánskom fashion weeku (február 2020) predstavil prešívané bundy z recyklovaného nylonového vlákna Econyl.

Polylana

Polylana je patentovaná zmes vlákien z pôvodných a recyklovaných materiálov,  ktorá je jedinou alternatívou k 100% akrylu a vlne. Zmes recyklovaných materiálov spoločnosti Polylana obsahuje modifikované polyesterové pelety a vločky  rPET, ktoré umožňujú farbenie pri nízkych teplotách. Spoločnosť Arvin Goods si vybrala Polylanu do kolekcie svojich čiapok, ktorých sa každý rok  predávajú milióny.  Polylana je  alternatíva, ktorá znižuje spotrebu vody  a umožňuje vyrobiť vysoko kvalitný produkt za skvelú cenu, navyše s nízkym dopadom.

Microsilk

Firma Bolt Threads so sídlom v severnej Kalifornii vytvorila Microsilk, materiál vyrobený pomocou vlastnej technológie a deklaruje, že  je schopná produkovať hodvábne vlákna udržateľne a vo veľkom meradle. Spoločnosť uviedla, že ich hodváb vykazuje pozoruhodné vlastnosti vrátane pružnosti, trvanlivosti, pevnosti a mäkkosti. Úplety z ich  materiálu Microsilk  sú zatiaľ  prvým prototypom textilného produktu, ktorý je k dispozícii v limitovanej edícii

Piñatex

Firma Ananas Anam vytvorila Piñatex, prírodný, netkaný a patentom chránený materiál vyrobený z vlákien ananásových listov, ktorého  pevnosť v ťahu je podobná ľanu a väčšia ako juta, konope, či oceňovaný  sisal. Od uvedenia v roku 2016 používa Piñatex viac ako 500 značiek, vrátane Hugo Boss, Edun a Lancel. Piñatex sa vyrába z vedľajšieho produktu úrody ananásu, preto pri jeho výrobe nie je potrebná žiadna ďalšia pôda, hnojivá ani pesticídy. Navyše vytvára nové odvetvie pre krajiny pestujúce ananás.

Mylo

Mylo je syntetická kožená textília  firmy Bolt Threads, ktorá je vyrobená z  mycélia , vlákien prítomných v niektorých hubách. Poslanie tejto spoločnosti pri vytváraní ekologických vegánskych výrobkov je ukotvené v samotnom procese výskumu a výrobnom procese, v rámci ktorého prechádza od polymérov a materiálov na báze ropy k udržateľnejším a biologicky odbúrateľným riešeniam. Firma sa spojila s takými módnymi značkami,  ako sú Stella McCartney a Patagonia.

Zdroje foto: archív firiem a značiek

Scroll to Top